Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kodniu

ul. 1 Maja 20, 21-509 Kodeń

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Film: Hrabina Cosel

 





Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Jedność” w Kodniu ma przyjemność zaprezentować państwu realizację artystyczną pt. Filmowa adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „HRABINA COSEL”.W rolach głównych występuje grupa teatralna„Perły Życia” składająca się z uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu.

Pomysł nakręcenia adaptacji filmowej powstał w związku z obchodami w 2012roku dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, a inspiracji twórczej dostarczyła w szczególności jego historyczna powieść „Hrabina Cosel”. Wspieranie inicjatyw promujących działalność kulturalno – społeczną osób niepełnosprawnych było również szczególnym bodźcem do tych działań o charakterze artystycznym.

W grudniu 2011r Urząd Marszałkowski w Lublinie ogłosił konkurs w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, dotyczącego organizowania wydarzeń kulturalnych związanych z Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Jedność” w Kodniu napisało projekt, który został pozytywnie przyjęty i otrzymał dofinansowanie.

W okresie od marca do grudnia 2012 roku członkowie stowarzyszenia, wolontariusze i osoby niepełnosprawne rozpoczęli intensywne przygotowania o różnorodnym charakterze artystyczno - kulturalnym, na które składały się m.in. napisanie scenariusza, konsultacje historyczne i reżyserskie, zaprojektowanie i uszycie strojów z epoki Augusta II Mocnego, próby i nagrania oraz montaż filmowy. Końcowym efektem tych wszystkich działań był film „Hrabina Cosel”.

Osoby niepełnosprawne z grupy teatralnej „Perły Życia” dały się poznać jako wyjątkowi i wartościowi ludzie, którzy z radością podejmują się najtrudniejszych wyzwań. Sięgnęli po rzeczy z pozoru niemożliwe. Swoim zaangażowaniem, wytrwałością, spontanicznością, naturalnością i szczerością udowodnili, że niemożliwe staje się rzeczywistością… Udział w filmowej adaptacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego ofiarował im szansę na przeżywanie bardzo pozytywnych emocji, przyczynił się do umocnienia więzi w grupie, spełnił marzenia, wzmocnił poczucie wartości i godności… Dla sprawnych może się stać lekcją pokory wobec życia… Okażcie państwo życzliwość i serce dla ich aktorskiej pracy...


 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 305485

Ważne strony:

Reklama
..................
Reklama
..................
Reklama
..................
Reklama
..................
Reklama